V letošním školním roce navštívila naše třída Krkonošské centrum enviromentálního vzdělávání ve Vrchlabí. Žáci si prošli dvěma domluvenými programy.
„Paví vejce a jiné ovoce“ byl název prvního programu. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací o tradičním způsobu života lidí, kteří obývali území Krkonoš. Program byl zaměřen zejména na rozpoznávání odrůd jablek, na tradice, které jsou s jablky spojeny. Děti měly možnost stát se na chvíli degustátory a pod odborným vedením hodnotily vůni plodu, charakter slupky, konzistenci a šťavnatost dužniny, stejně tak jako její kyselost či sladkost. Nakonec zhodnotily celkovou chuť jablka dle svého individuálního dojmu. Všichni si roli degustátorů užili a protrénovali vnímání svých chuťových pohárků.
Druhý program „Ptačí stěhování – zázrak přírody“ nám vhodně doplnil téma, na které jsme se zaměřili v tomto školním roce. Od podzimu se páťáci vzorně starají o ptáky, kteří přilétají na školní zahradu. Evidují jejich výskyt, vzájemné chování, krmí je a učí se jednotlivé druhy od sebe rozeznávat. Aktivně se zapojili i do letošního 7. ročníku Ptačí hodinky. Pan Ing. D. Bílek ocenil přístup a zájem našich žáků. Při přednášce sdělil mnoho o tazích ptáků na jih, o jejich množství, způsobu a rychlosti přeletu. Vysvětlil proč, jak, kam, kdy a kteří ptáci táhnou. Pohovořil o „vnitřním kompasu“ ptáků. Zdůraznil také význam Ptačí hodinky a zmínil metody výzkumu ptačího stěhování.
Dopoledne, které jsme strávili v KCEV Krtek bylo velice poučné, zábavné a milé. Děti chválím za aktivní přístup a spolupráci při zadávaných aktivitách.